menuordersearch
esmicro.ir

محاسبه دما توسط سنسور DS18B20 ,

۱۳۹۷/۷/۲۱ شنبه
(3)
(0)
محاسبه دما توسط سنسور DS18B20
محاسبه دما توسط سنسور DS18B20

مسلما شما برای طراحی مدارات ترمومتر و ترموستات که میخواهید از دقت و کاراآیی بالایی برخوردار باشد به دنبال سنسور مناسب هستید. فرض کنید برای طراحی سیستمهای کنترل کننده ماشین جوجه کشی و یا در کشاورزی و برای کنترل دمای گلخانه ها و ... نیاز به سیستم مطمئن و کار آمد هستید که نوسان و نویز زیادی نداشته باشد و نیز از دقت بالایی برخوردار باشد ، همچنین تا حد امکان به سایر عوامل محیطی وابسته نبوده و کالیبره باشد.

مطمئنا اگر شما برنامه نویس و طراح هستید از سنسورهای دمای SMT160 و یا LM35 و ... در مدارات خود استفاده نموده اید. هر کدام معایب و اشکالاتی را شاید برای شما بوجود بیاورند.

بطور مثال سنسور SMT160 که یک سنسور دیجیتال هم میباشد پرش زیادی را در نمایش دما ممکن است برای شما بوجود بیاورد و در مورد LM35   نیز که یک سنسور آنالوگ هست به علت استفاده از ADC میکروکنترلر مستعد نویز پذیری بوده و نیز مجبور هستید صرفا از پورت مربوطه استفاده نمایید.

سنسوری که در اینجا قراره بحث کنیم DS18B20   و از نوع دیجیتال می باشد که از نظر ظاهری دقیقا شبیه LM35 و با استفاده از پروتکل سریال 1wire  عمل می کند و با دقت ۰٫۱ درجه سانتیگراد میتواند برای شما عملیات محاسبه دما را انجام دهد و از قیمت مناسبی نیز برخوردار میباشد. البته پکیجهای دیگری هم دارد که در تصویر بالا ملاحظه می کنید.

ناگفته نماند سنسور دمایDS18B20  از دمای ۵۵- تا ۱۲۵+ درجه سانتیگراد را اندازه گیری می نماید و نیز  به روایتی با کابل شیلد شده از ۵۰ تا ۳۰۰ متر  میتواند از میکرو فاصله داشته باشد ! .

 

هدف من در اینجا چگونگی برنامه نویسی این سنسور در برنامه ها می باشد که برای یادگیری آن میتوانید از لینک زیر یک نمونه برنامه که توسط آن دما را محاسبه و بر روی ال سی دی نمایش داده می شود را دانلود نمایید.

 

زبان برنامه نویسی : بسکام

شماتیک : نرم افزار پروتیوس

 

قیمت : رایگان

رمز فایل فشرده :  www.esmicro.ir

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر