menuordersearch
esmicro.ir

تنظیم خودکار فیوزبیت ها در بسکام ,

۱۳۹۷/۷/۲۱ شنبه
(3)
(0)
تنظیم خودکار فیوزبیت ها در بسکام
تنظیم خودکار فیوزبیت ها در بسکام

فیوز بیت ها (Fuse Bits) و لاک بیت ها (Lock Bits) چند بایت از حافظه میکروکنترلرها هستند که برای یک سری تنظیمات و نیز قفل کردن حافظه میکرو می توان آنها را برنامه ریزی نمود. این چند بایت دارای دسترسی بیتی بوده و با صفر و یک کردن هر کدام از بیت ها بخش هایی از میکرو تنظیم می شود. از جمله تنظیمات مهم و کاربردی تنظیم فیوزبیت های مربوط به نوسان ساز میکرو می باشد که فرکانس کاری CPUرا تعیین می کند. فیوز بیتهای دیگر نیز برای فعال یا غیر فعال کردن JTAG، SPIتنظیم اندازه بوت لودر، پاک شدن EEPROM، خاموش شدن میکرو با کمتر شدن ولتاژ از حد خاص و غیره بوده و LOCK BIT ها نیز برای قفل کردن حافظه میکرو از سرقت کد بکار می روند.

یکی از مشکلاتی که موقع انجام پروژه ها بوجود می آید عدم تنظیم فیوزبیت ها و کارنکردن دستگاه است. مثلاً فرض کنید که شما برنامه ای برای تولید فرکانس دقیق نیم هرتز نوشته اید و آن را در اینترنت به اشتراک می گزارید و در ضمن در متن پروژه به تنظیم فیوزبیتها نیز اشاره میکنید، اما این کد توسط افراد مختلف کپی شده و چون درصد زیادی از افراد اصلاً به نوشته ها و دفترچه راهنما و توضیحات توجهی نمیکنند پس از کامپایل پروژه شما و پروگرم کردن آن در میکرو جواب نمی گیرند، دلیل آن هم مثلاً تنظیم نکردن فیوزبیت نوسان ساز بر روی کریستال خارجی است.

در این آموزش تصمیم داریم روشی را معرفی کنیم که بوسیله یک کد یا اسکریپت مخصوص کامپایلر BASCOMفیوزبیت ها موقع پروگرم کردن میکرو به صورت خودکار تنظیم می شوند. البته این کد در حالتی کار میکند که پروگرم کردن میکرو توسط کامپایلر بسکام صورت گیرد و اگر فایل HEX توسط پروگرمر دیگری وارد میکرو شود تاثیری نخواهد داشت چون اصلا فیوزبیتها ربطی به هگز نداشته و در آن ذخیره نمی شوند و دسترسی به آنها فقط از طریق بخش خاصی از نرم افزار پروگرمر صورت می پذیرد.

 

رمز فایل فشرده : www.esmicro.ir

 

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر